Majątek można podzielić w każdej chwili

Chwila, w której narzeczeni składają sobie nawzajem przysięgę małżeńską i rozpoczynają wspólną drogę życia jest momentem, w którym zawiązuje się nie tylko rodzina, ale również wspólnota majątkowa. Od tej pory wszystko jest wspólne, a obie strony mogą korzystać z domowego budżetu i dóbr wszelakich na jednakowych prawach. Pod warunkiem, że wcześniej nie zapadła decyzja o wprowadzeniu rozdzielności majątkowej.

Każdy ma swój majątek

Najprostszym sposobem na wprowadzenie rozdzielności majątkowej jest sporządzenie aktu notarialnego. Wraz z podpisaniem w kancelarii odpowiedniego dokumentu, każda ze stron jest właścicielem odrębnego majątku, którym zarządza we własnym zakresie i według własnego uznania.

Z takiego rozwiązania można skorzystać nie tylko przed ślubem. Odrębność majątkową można wprowadzić w dowolnym momencie trwania małżeństwa. Od tego momentu zarobione przez każdego z małżonków pieniądze będą trafiały na ich indywidualne konta.

W przypadku małżeństw z dłuższym stażem mamy do czynienia z majątkiem, który gromadzony był przez lata wspólnymi siłami przez obie strony. Musi on zostać podzielony, a w umowie jaką małżonkowie zawierają trzeba jasno określić, jaka część majątku należy do każdej ze stron.

Kiedy się przydaje?

Jest kilka przesłanek przemawiających za tym, że warto zdecydować się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej – kliknij tu i przeczytaj więcej, jeśli interesują Cię szczegóły tego zagadnienia.

Trzeba pamiętać, że jest to pewna forma zabezpieczenia przynajmniej części dóbr przed przekazaniem ich na poczet pokrycia zobowiązań zaciągniętych nieroztropnie przez drugą stronę. Zasada ta dotyczy zobowiązań, które powstały już w okresie, gdy obowiązywała rozdzielność majątkowa, a wierzyciel został o tym fakcie poinformowany. Ten warunek łatwy jest do spełnienia bowiem banki zanim przydzielą kredyt, wymagają pisemnej zgody współmałżonka. Zastąpić ją może jedynie dokument mówiący o posiadaniu odrębnego majątku.

Na rozdzielność majątkową często decydują się pary małżeńskie, w których jedna ze stron zarabia na życie prowadząc własną działalność gospodarczą. Świat biznesu potrafi być bezlitosny i z dnia na dzień pogrążyć przedsiębiorcę. W zależności od zasad, na jakich funkcjonowała bankrutująca firma, za takie niepowodzenie biznesmen może odpowiadać swoim prywatnym majątkiem. W przypadku, gdy został on wcześniej podzielony, część która przypadła w udziale drugiej stronie pozostanie bezpieczna i nienaruszona przez wierzycieli.

Skrajną sytuacją, w której wprowadzenie rozdzielności majątkowej wydaje się być koniecznością, jest skłonność jednej ze stron do hazardu lub inne nałogi, które grożą wyprzedaniem rodzinnych dóbr w celu uzyskania kolejnej porcji używki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *