Jak postępować w przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentu tożsamości

Dowód osobisty jest dokumentem, którym możemy potwierdzić naszą tożsamość. W dobie pożyczek przez internet, albo tych na dowód możemy w kilka chwil na sam ten dokument otrzymać pieniądze z parabanku lub wziąć telefon komórkowy z popularnej sieci. Jest to niewątpliwie bardzo duże ułatwienie, ale i przekleństwo jeśli to nie my chcemy wziąć daną pożyczkę czy produkt na raty. W przypadku kradzieży czy zgubienia dowodu osobistego takie sytuację zdarzają się niestety nagminnie, dlatego najważniejsza jest pierwsza godzina od utraty naszego dokumentu. Zastrzeżenie dowodu osobistego (czytaj o tym więcej) musi się odbyć jak najszybciej to możliwe.

Jak postępować w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentu tożsamości?

Jeśli jesteśmy pewni, że nie zgubiliśmy go tylko został nam on skradziony to jak najszybciej należy udać się na najbliższy komisariat policji w celu poinformowania o tym fakcie. Policja zablokuje nam dowód osobisty żeby nikt nie mógł za jego pomocą potwierdzić tożsamości, a my otrzymamy dokument, że zgłosiliśmy kradzież. Owym dokumentem możemy się także posługiwać niemal jak dowodem, dopóki nie otrzymamy nowego dokumentu.

W przypadku zgubienia dokumentu powinniśmy zadzwonić na infolinie banku lub udać się tam osobiście w celu wysłania wniosku o zablokowaniu dokumentu. W ten sposób będziemy mieć dowód, że każdy, kto od tej chwili będzie chciał posłużyć się dowodem to nie my i bank mu to uniemożliwi.

Trzeci sposób i zdecydowanie najtrafniejszy to konto na portalu Biura Informacji Kredytowej. Zastrzeżenie dowodu osobistego poprzez ten portal może odbyć się o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy nam konto, telefon komórkowy z dostępem do internetu. Warto mieć tam założone konto, bo nikt nie wie kiedy przytrafi nam się możliwa sytuacja z utratą dowodu więc trzeba być na tą okoliczność przygotowanym. Jeśli zginie nam dokument tożsamości to liczy się każda minuta więc nie możemy tracić ani chwili cennego czasu.

W dobie pożyczek pozabankowych udzielanych na dowód przez całą dobę, utrata dokumentu tożsamości może być fatalna w skutkach. Osoba w której ręce trafi nasz dokument może się nim posłużyć w celu wzięcia na nas kilku chwilówek czy większego kredytu na raty, również online. Nie możemy więc tracić ani minuty, bo z każdą sekundą wzrasta prawdopodobieństwo większych problemów związanych z utratą naszego dokumentu. Nie możemy na to pozwolić i należy jak najszybciej zablokować tę możliwość każdemu w kogo ręce może wpaść nasz dokument, który opisuje nas. Ktoś w kogo ręce wpadnie nasz dowód osobisty może nie mieć skrupułów przed jego wykorzystaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *