Ile trzeba czekać na zwrot pieniędzy?

Ustawa wymusza na urzędzie skarbowym dokonanie przekazu pocztowego lub wykonanie przelewy w ciągu dziewięćdziesięciu dni od przyjęcia przez fiskus naszego zgłoszenia podatkowego. Im szybciej więc poradzimy sobie z wypełnieniem PIT-u i wysłaniem go do urzędu, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku z US.

Jak można wpłynąć na czas otrzymania przelewu?

Ci z nas, którzy rozliczają się online- mogą liczyć na skrócenie czasu oczekiwania na przelew nawet do czternastu dni.  Co jednak ważne- należy dokonać wszelkich możliwych starań, by PIT wypełnić skrupulatnie i możliwie bezbłędnie, unikając uchybień. Jeśli bowiem będzie konieczne dokonanie korekty rozliczenia podatkowego- na przelew będziemy musieli czekać znów do około dziewięćdziesięciu ustawowych dni.

W jakich przypadkach czas otrzymania pieniędzy się przedłuża?

Niestety są okoliczności, w których otrzymanie zwrotów podatkowych się przedłuża. Pierwszym powodem może być, wspomniana już wyżej- korekta zeznania. Drugi powód, to kontrola podatkowa i inne czynności sprawdzające- kiedy to urząd może mieć wątpliwości co do poprawności składanych przez nas deklaracji. W momencie, gdy niedociągnięcia zostaną wykazane i konieczna będzie korekta zeznania podatkowego- wówczas również szybko nie uświadczymy zastrzyku pieniężnego.

Kolejnym powodem opóźnienia otrzymania należnego zwrotu może być  przeprowadzka w region Polski, gdzie na przelew czeka się dłużej niż na obszarze, na którym mieszkaliśmy dotychczas.

Co możemy zrobić, aby przyspieszyć przelew pieniędzy ze zwrotu?

Istnieją sposoby i warunki, jakie należy spełnić, by doczekać się szybszego rozpatrzenia przez urząd skarbowy naszego rozpatrzenia i przyspieszyć otrzymanie należnych pieniędzy. Niewątpliwie do osób uprzywilejowanych w tym względzie należą osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny oraz osoby decydujące się na wcześniejsze rozliczenie deklaracji PIT. Analogicznie do sytuacji opisanej wyżej- przeprowadzając się do miejscowości, w której urzędy w szybkim tempie zwracają nadpłatę podatkową- skorzystamy na tym. Ponadto, szybszym zwrotem są objęte również osoby, które zrezygnowały z papierowej metody rozliczania się na rzecz wypełniania e-deklaracji.

Warto jest być świadomym konsekwencji swoich decyzji- mogę one bowiem wpłynąć na czas otrzymania przez nas pieniędzy należnym nam ze zwrotu podatkowego. Wiedza ta jest szczególnie użyteczna dla osób, które borykają się z problemem finansowym i potrzebują szybkiego napływu pieniędzy. Dzięki niektórym działaniom można ten proces przyspieszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *